هتل (Hotel)

این آشناترین محل اقامت است که بیشتر ما به خوبی درباره‌ی آنها و تفاوت‌هایشان با یکدیگر می‌دانیم، اما بگذارید یک بار دیگر تعریفی از آن ارائه دهیم، هتل‌ها، ساختمان‌هایی هستند که در ازای دریافت هزینه، خدمات اقامتی خود را به مسافران ارائه می‌دهند؛ هتل‌ها با توجه به مکان، مساحت و خدمات و امکانات رفاهی از یک تا پنج ستاره، رتبه بندی می‌شوند. این رتبه‌بندی گاه از کشوری به کشور دیگر با تفاوت‌هایی رو به رو است. اتاق‌های هتل‌ها نیز خود بنا به مکان، مساحت و امکانات ویژه و اختصاصی به گروه‌های قیمتی متفاوتی تقسیم می‌شوند، در بیشتر هتل‌ها سوئیت‌ها و اتاق‌هایی اختصاصی قرار دارد که برای کسانی که به دنبال اقامتی لوکس هستند، مناسب است.

هتل آپارتمان

اگر تنها بلیط هواپیمای رفتتان را گرفتید و می‌خواهید یک اقامت طولانی مدت داشته باشید، بهترین گزینه برای شما، هتل آپارتمان است، هتل آپارتمان‌ها همان امکانات رفاهی هتل را دارند با این تفاوت که دنج‌تر و شخصی‌تر بوده و شما در آن برای اقامت طولانی، احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

اقامتگاه‌ها اکنون در سراسر جهان از تنوع بسیاری برخوردارند تا بتوانند نیاز همه‌ی مسافران را با سلیقه، سبک و بودجه‌های متفاوت تامین کنند. همچنین شیوه‌های رزرو و خرید هتل نیز امروزه بسیار آسان‌تر شده‌است. در گذشته برای گرفتن اتاق مسافران در بیشتر موارد مجبور به مراجعه حضوری بودند که در صورت عدم وجود اتاق، شرایط سختی برای آنها ایجاد می‌شد،رزرو تلفنی نیز همواره مشکلات خاص خود را داشت(به ویژه در مواقعی که باید در کشوری دیگر این کار صورت می‌گرفت.)

هاستل (Hostel)

هاستل یکی از اقتصادی‌ترین محل‌های اقامت به ویژه برای کسانی است که دست به سفرهای ارزان و ماجراجویانه و یا به اصطلاح با کوله پشتی زده و می‌خواهند از چند کشور بازدید کنند.

هاستل‌ها در واقع اتاق‌هایی عمومی هستند که هر تخت آن به یک نفر اجاره داده می‌شود، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و حمام نیز خارج از اتاق‌ها بوده و بین اتاق‌ها مشترک است، بسیاری از ماجراجویان و جهانگردان از این محل‌ها برای اقامت استفاده می‌کنند، اگر بلیط شما به مقصد هند و یا کشورهای آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین است، هاستل‌ها گزینه‌ی مناسبی برای اقامت به شمار می‌آیند، گفتنی است هر یک از هاستل‌ها چند اتاق اختصاصی دارند که برای افراد متاهل گزینه‌ی مناسبی است، قیمت این اتاق‌ها کمی از اتاق‌های معمولی گران‌تر است با این حال همچنان از هتل به صرفه‌تر برایتان تمام می‌شود.

هاستل‌ها اقامتگاه‌هایی تمیز و مناسب است و یک اتحادیه‌‌ی بین المللی نیز بر کار آنها نظارت دارد، در واقع آنچه ارزان بودن هاستل‌ها می‌شود، اشتراکی بودن اتاق است. اتاق هاستل‌ها بین دو تا هشت تخت دارد . آشپزخانه‌ی هاستل‌ها نیز تمام امکانات برای پخت غذا و نیز گرم کردن آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که همیشه همه‌ی تخت اتاق‌ها نیز پر نمی‌شود و چه بسا شما می‌توانید یک اتاق دو‌ تخته را دربست برای خودتان بگیرید. در ایران، ما هاستل‌ها را با نام مهمان‌پذیر و مسافرخانه می‌شناسیم

متل (Motel)

متل ها ، در واقع برای تامین نیاز افرادی ساخته شده که به صورت جاده‌ای و با وسایل نقلیه‌‌ی موتوری سفر می‌کنند؛ متل‌ها مثل هتل‌ها هستند اما با امکاناتی محدود و کمتر و البته فضای باز برای پارک وسایل نقلیه‌ی مسافران

شَله (Chalet)

اگر بلیط هواپیمای شما به کشوری است که در نزدیکی کوه آلپ قرار گرفته به شما توصیه می‌کنیم به اندازه‌ی یک آخر هفته در شله‌ای در دامنه‌ی کوه اقامت کنید. شله، ساختمان‌هایی چوبی است که اتفاقا اولین نمونه‌های آن نیز در آلپ ساخته شد و بعدها در دیگر مناطق کوهستانی نیز مورد توجه و ساخت قرار گرفت. در فصل زمستان این اقامتگاه‌ها، پذیرای اسکی بازان بسیاری می‌شود، البته در فصول دیگر سال نیز کوهنوردان، دوندگان طبیعت و … نیز در این نیز در این کلبه‌ها اقامت می‌کنند، در ایران نیز در نزدیکی پیست شمشک و دیزین شله‌های برای اقامت اسکی بازان در فصل زمستان وجود دارد.

هتل بوتیک (Boutique Hotel)

این اقامتگاه و در واقع این اصطلاح، شیوه‌ای جدید در عرصه‌ی گردشگری است که از دهه‌ی 1980 رواج یافت، بوتیک در زبان فرانسه به معنی فروشگاه‌های کوچکی است که اجناس خاص، لوکس و نایاب‌تری به نسبت فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای ارائه می‌دهند و شاید به دلیل همین بار معنایی خاص است که بر این سبک از هتل‌ها نام بوتیک را گذاشته‌اند. این هتل‌ها به خاطر سبک معماری و هنری منحصر به فردشان معروفند و مساحت آنها نیز از هتل‌ها کوچک‌تر است. بازدید از این هتل‌ها به مانند یک موزه خود می‌تواند هدف اقامت مسافران باشد. هتل بین المللی لاله‌ی کندوان و سرای عامری‌ها از جمله هتل بوتیک‌های ایران است.

 

ریزورت (Resort)

با شنیدن نام ریزورت بدون شک به یاد تفریح و استراحت می‌افتیم. ریزورت در واقع هتلی است با هدف فراهم کردن شرایط تفریح و سرگرمی مسافران، این هتل‌ها مجموعه‌ی کاملی از خدمات را ارائه داده و در آن از شما به مانند افراد خاص پذیرایی می‌شود. ریزورت‌ها به ویژه در مناطق ساحلی، محبوب‌ترین و بهترین گزینه برای کسانی است که می‌خواهند بلیط هواپیمایشان را به قصد سفری آرامش‌بخش تهیه کرده و کمی استراحت کنند.

ویلا (Villan hotel)

قدمت این خانه‌های دلباز در حاشیه‌ی شهر به دوران روم باز می‌گردد، هنوز هم گذران تعطیلات کوتاه مدت یا بلند مدت در این اقامتگاه‌ها برای ساکنان شهرهای بزرگ که می‌توانند در مدت زمان به نسبت کوتاهی خود را به آنها برسانند، محبوب است. در ایران نیز در مناطق شمالی کشور ویلا، از اقامتگاه‌های مهم و پرطرفدار به حساب می‌‌آید.

کمپ (Camp)

مجموعه‌ای از چادرها که در کنار یکدیگر برپا شده و برای اقامت در طبیعت مناسب است، گفتنی است اکنون برخی مجموعه‌ها وجود دارد که کمپ‌هایی بسیار لوکس برپا می‌کنند که هزینه‌ی آنها گاه به اندازه‌ی اقامت در هتل است!

تخت خواب و صبحانه (Bed&Breakfast)

یک شیوه‌ی اقامتی ارزان که در اروپا، آمریکا و کانادا رواج دارد؛ آنها در واقع خانه‌هایی هستند که ساکنانش یک یا دو اتاق خود را به مسافران اجاره داده و علاوه بر تامین امکانات اقامت، صاحبخانه میزبان صبحانه‌ی آنها نیز هست. این روش در میان جوانانی که می‌خواهند به شیوه‌ای ارزان اروپا، استرالیا و یا آمریکا را بگردند رواج دارد.

 

خانه‌های گنبدی (Dome)

بسیاری از هتل‌های لوکس و خاص که هماهنگ و مناسب با محیط زیست دست به ساخت و ساز می‌زنند، اتاق‌هایی در دل طبیعت می‌سازند که سقف آنها به شکل گنبد است. این سقف گاه شیشه‌ای بوده و امکان تماشای آسمان را به مسافرانش می‌دهد.

خانه‌های روستایی

این اقامتگاه‌ها در واقع خانه‌های کشاورزان و ساکنان در مناطق روستایی و حاشیه شهر است که بخشی از آن را به عنوان اقامتگاه به مسافران اجاره داده و تامین امکانات اقامتی از جمله فراهم کردن غذا را نیز بر عهده می‌گیرند.

خانه‌های بوم گردی

در برخی از روستاها و شهرهای توریستی و مکان‌هایی که طبیعت بکر و جذابی دارد، برای حفظ محیط زیست منطقه و ترغیب اهالی آنجا به ماندن و نگهداری حالت قدیمی و بافت منطقه‌ای خود، خانه‌های خود را به گردشگران و مسافران اجاره می‌دهند. شما در این خانه‌ها می‌توانید احساس دور شدن از زندگی شهری و حس نزدیکی به زندگی ساده روستایی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =